Keratoliza dziobata, czyli pitted keratolysis (PK). Choroba pochodzenia bakteryjnego dotykająca podeszew stóp. Infekcje zazwyczaj wywołują: Corynebacterium spp., Kytococcus sedentarius lub Dermophilus congolensis. Bakterie te trawiąc keratynę powodują opisane objawy.

Pacjent 25 lat zgłosił się do gabinetu z nadmierną potliwością stóp, której towarzyszył charakterystyczny zapach. Podeszwy były pokryte grubym naskórkiem o żółtym zabarwieniu z widocznymi dołkami i wgłębieniami. Po przeprowadzonym wywiadzie i wstępnej konsultacji padła diagnoza.

Keratoliza dziobata
Keratoliza dziobata

Choroba najczęściej atakuje młodych mężczyzn uprawiających sport wyczynowo lub pracujących fizycznie, a doprowadza do niej długotrwałe noszenie nie oddychającego obuwia.

Przypadłość tą oczywiście się leczy stosując odpowiednie preparaty antybakteryjne i zmniejszające potliwość stóp. Bardzo ważne jest również oczyszczanie zrogowaciałego naskórka przez doświadczonego podologa. Pacjent powinien stawiać się co 2 tygodnie na wizyty kontrolne w celu sprawdzanie postępów leczenia i opracowania naskórka.

Odpowiednia higiena, zmiana obuwia i współpraca pacjenta doprowadza do uzyskania zadowalających efektów i w konsekwencji do wyleczenia.

Pacjent po miesięcznej kuracji

Natomiast nieleczona doprowadza do coraz większej maceracji stóp i nasilenia nieprzyjemnych objawów.

Drogi Czytelniku jeśli zauważysz u siebie wyżej wymienione objawy niezwłocznie zgłoś się do podologa, który zdiagnozuje Twój problem i podejmie odpowiednie działania.